Okul Dergi Sayfası Hazırlama

Bir okul dersini bir araya getirmek, vizyonunuzu yazılı olarak paylaşmanın harika bir yoludur. Hatta bazı okul dergileri son yıllarda daha da profesyonel yayınlar haline geldi. Fakat beklemek için bir sebep yok. Bir dergi oluşturmak için, belirli bir pazarı çekebilecek sağlam bir temanın etrafında anlamlı bir içerik oluşturmanız, ardından bu içeriği çekici bir düzende düzenlemeniz ve onu dijital olarak veya basılı olarak yayınlamanız gerekir. El yapımı bir okul dergisi yapabilir veya profesyonel kalitede bir dergiyi kendiniz tasarlayıp basmak için bilgisayar yazılımı kullanabilirsiniz.

Başlamak Bitirmenin Yarısıdır

Bir tema veya odak oluşturun. Derginizin ana konusu nedir? Dergilerin çoğunun, çok özel bir kitleyi hedef alan niş yayınlar olduğunu unutmayın. Kendinize sorular sorun: Bu bağımsız bir yayın mı yoksa reklam alınacak mı? Bir serinin parçasıysa, daha geniş temanız nedir?

Derginizin başlığını bu genel temadan çıkarmaya çalışın. Dergilerin çoğunda bir veya iki kelimeli başlıklar bulunduğunu unutmayın. Kısa bir başlık yalnızca temanızı güzel bir şekilde özetlemekle kalmaz, aynı zamanda tasarım açısından baş etmek de kolaydır. Bu okul dergisinin odak noktası nedir? Tüm içeriğinizi birbirine bağlamak için nasıl kullanabilirsiniz?

Derginizi Nasıl Birleştireceğinize Karar Verin

Derginizi bir araya getirmek için seçtiğiniz yöntem, içeriği nasıl toplayacağınızı ve dahil edeceğinizi belirleyebilir. İşte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

Parlak, yazılımla geliştirilmiş görünüm bir okul dergisi standardı olmasına rağmen, bilgisayarları kullanmadan da dergi sanatsal his verebilir. Bununla birlikte, bu çok fazla zaman ve yetenek gerektirecektir ve zaten benzer projeler yapan insanlar için çok uygundur. InDesign, dijital olarak tasarlanan dergiler için standart tasarım aracıdır.

Bir Son Tarih Belirleyin

Dergiyi ne zaman bitirmeyi planlıyorsunuz? Makul beklentilerinizi belirleyip belirlemediğinizi ve derginin son tarihine kadar derginin bitmiş olup olmadığını ve okuyucularınızın eline geçip geçmeyeceğini kendinize sorun. Güncel konularla ilgileniyorsanız (haberler veya mizah gibi) veya konuyu yıllık bir etkinliğin etrafında kuruyorsanız (sonbahar modası gibi) bir son tarih önemlidir.

İçerik Oluşturmak

Makaleler, sütunlar ve hikayeler yazın. Okuyucularınıza ne söylemek istersiniz? Dergi mizahi anekdotlar, gösterişli kurgu, haber raporları, röportajlar veya herhangi bir kombinasyon veya tür etrafında inşa edilmişse, metinsel içeriğe ihtiyacınız olacaktır. İşte okul dergi sayfası hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

Sizin veya ortak çalışanlarınızın ilgilendiği konular hakkında makaleler yazın. İnsani meselelerle mi mücadele ediyorlar? Güncel olaylarla ilişkili mi yazmak istiyorlar? Tavsiye teklif ediyorlar mı yoksa ilginç insanlarla röportaj mı yapıyorlar?Derginize daha kişisel bir dokunuş vermek için kısa öyküler yazın. Bunlar, konunuzla olan ilişkilerine bağlı olarak kurgu veya kurgu dışı olabilir.Eski şiirlere yer verin ya da arkadaşlarınıza çalışmalarını derginizde yayınlayıp yayınlayamayacağınızı sorun. Bunlar bir dergiye sanatsal bir hava katıyor. Farklı bakış açıları edinmek için arkadaşlarla işbirliği yapmak derginin bu yönüne yaklaşmanın harika bir yolu olabilir.

Görüntüleri Toplayın

Odaklandığınız içerik yazılı olsa bile okul dergileri görsel bir ortamdır. Harika görüntüler okuyucularınızın ilgisini çekecek ve makalelerinize yeni bir boyut katacaktır. İçeriğinizle ilgili fotoğrafları çekin. Fotoğrafları boş, tarafsız alanlara eklediğinizden emin olun; bunlar, üzerine yazılı içeriğin yerleştirileceği harika arka planlar oluşturur.

Bir foto muhabirliği projesi hazırlayın. Bu, bir konuyu derinlemesine araştırmak ve okuyucuyu bir dizi fotoğrafla birlikte yönlendirmek anlamına gelir. Bu, güçlü fotoğrafçılık becerisine sahip insanlar için iyi bir seçenektir. Online olarak lisans verilen görüntüleri arayın. Bu fotoğrafların tümü ücretsiz olsa da, fotoğrafı atfetmeniz gerekip gerekmediğini, fotoğrafı değiştirme izninizin olup olmadığını ya da fotoğrafı yalnızca ticari olmayan amaçlarla kullanabildiğinizden emin olun.

Stok fotoğraf veri tabanından stok fotoğraf satın alın. Bu biraz daha pahalı bir yöntem olsa da, bu tür projeler göz önünde bulundurularak stok fotoğrafları çekilir ve bu da içeriğinize uygun okul dergisi görselleri bulmanızı kolaylaştırır. Kendi resimlerinizi çizin veya çizim yapan biriyle güçlerinizi birleştirin. Bu sanat tarzı bir dergi için önerilir.

Bir Kapak Tasarlayın

Derginizin kapağı, okuyuculara, her şeyi açığa vurmadan, içindeki her şeyin az da olsa bir tadını vermelidir. Bunu başarmanın bazı yolları:

Derginizin başlığının belirgin olduğundan emin olun. Birçok okul dergisi başlığının rengini konudan konuya değiştirse de, yazı tipi hemen hemen her zaman aynıdır. Okunması kolay, tanınabilir ve içeriğinize uygun bir estetiğe sahip yazı yerleştirin.

Bu konuda kapakta ne olacağına karar verin. Moda dergileri genellikle kapak modelleri kullanırken, dedikodu dergileri paparazziler veya sahnelenmiş fotoğraflar kullanırken haber dergileri de portreler kullanabilir. Hangi görüntü kullanırsanız kullanın, çekici görünmeli ve okul derginizin ana hikayesine bağlanmalıdır.

İçeriğinizi Birleştirme

Derginiz için son bir estetik görünüm seçin. Derginizin görünüşü, markasını neredeyse içeriğin kendisi kadar tanımlayacaktır. Şu noktaların üzerine düşünün:

l Yazı tipi: Derginin içinde, temasıyla okunması ve sığması kolay yazı tipleri kullanıyor musunuz? Dergi başlığınız için kullandığınız yazı tipini kapakta mı kullanacaksınız?

l Kağıt: Derginizi parlak kağıda mı mat kağıda mı basacaksınız?

l Renk: Bazı okul dergileri, mürekkep maliyetlerinden tasarruf etmek için yarı renkli ya da siyah beyaz olabilir. Çoğu edebiyat dergisi siyah ve beyaz olarak basılıyor, ancak çoğu ana başlık renkli kullanılmaktadır. Her konu için mürekkebi harcamak için nelere sahip olabileceğinizi ve bunu derginizin görünümüne ve hislerine nasıl dahil edebileceğinizi düşünün.

İçeriğinizi Nasıl Aktaracağınıza Karar Verin

İçeriğinizi derginin içinde nasıl düzenlediğiniz, okuyucunun içinden nasıl geçileceğini belirler. İşte bazı temel kurallar:

Genellikle ilk önce içindekiler tablosu gösterilir. Bir kolon içindekileri takip eder. Kolon, derginin başlığını, hacmini ve sayısını, yayın yerini ve üzerinde çalışan personeli (editörler, yazarlar ve fotoğrafçılar gibi) listelemelidir. Okul dergisi sayfası verileriniz, ana parça ortada, önden arkaya doğru olacak şekilde sıralanmalıdır.