Okul Dergisi Basımı ve Grafik Aşamaları Nelerdir?

Kendi okul dergilerinizi oluşturmak gerçekten eğlenceli olabilir, ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz göz korkutucu bir işlem gibi gelebilir. Bu okul dergisi basımı ve grafik aşamaları kılavuzu, kendi şablonlarınızı uyarlamadan kendi içerik sayfalarınızı oluşturmaya kadar kendi dergilerinizi tasarlamaya nasıl başlayacağınızı gösterecektir. Ayrıca, etkili kapaklar tasarlamak ve resminizin baskı için en iyi duruma getirilmesini sağlamak için ipuçları da keşfedeceksiniz.

Bu makale, baskı için dergi tasarımıyla ilgili ipuçlarını içerir, ancak burada belirtilen tasarım teknikleri ve kaynaklarının çoğu, elektronik dergiler oluşturmak için de geçerlidir. Burada, yeni başlayanlar için okul dergisi tasarım sürecini daha yumuşak ve kolay hale getirecek ipuçları paylaşmanın yanı sıra, baskı için kendi dergilerinizi oluşturmaya başlamanın adımlarını inceleyeceğiz.

Bir Şablonla Başlamayı Düşünün

Dergi tasarımında yeniyseniz, şablon başlamak için uygun bir yerdir. Okul dergisi şablonları çok değerlidir ve ana sayfalarla, sayfa numaralarıyla veya başlık stilleriyle savaşmanıza gerek kalmadan derginizi özelleştirmeye doğrudan dalmanıza olanak tanır. Şablonların çoğu standart boyutlarda mevcuttur ve baskı için optimize edilmiştir; resminizi yazdırmak için dışa aktarırken başınızı ağrıtmanıza gerek kalmayacak olan, RGB ve CMYK renk örnekleri önceden ayarlanmıştır.

Tek yapmanız gereken şablonu indirmek, Adobe InDesign uygulamasında açmak ve görüntüleri kendi metninize yapıştırarak düzenlemeye başlamak. Çok çeşitli görünümler oluşturmak için, şablonları yazı tipleriyle veya renk örnekleriyle değiştirerek okul derginizi daha da benzersiz hale getirebilirsiniz.

Veya InDesign’da Kendi Dergi Şablonunuzu Oluşturun

Alternatif olarak, InDesign’ı kullanma konusunda biraz deneyiminiz varsa, kendi okul dergi şablonunuzu sıfırdan oluşturmak gerçekten tatmin edici bir işlem olabilir ve dergi oluşturmanın daha teknik yönlerinden bazılarını öğrenmenize yardımcı olabilir. Bir şablon, en temelde, derginin içi için ayrı bir kapak sayfasından ve ayrı bir kapak şablonundan oluşan bir InDesign belgesidir.

İç sayfalar belgesinde, sayfa numaraları ve başlıklar gibi bir dizi sayfaya uygulanan öğeleri içeren ana sayfalar bulunmalıdır. Temel bilgileri öğrendiğinizde bunlar hızlı ve kolaydır. InDesign’da Sayfalar panelini (Pencere> Sayfalar) genişletin ve master’ı ekrana getirmek için panelin üstündeki A-Master sayfa simgesine tıklayın. Sayfa numaraları eklemek için sayfada bir metin çerçevesi oluşturun ve Yazım> Özel Karakter Ekle> İşaretçiler> Geçerli Sayfa Numarası‘na gidin.

Genellikle her sayfanın üst veya alt tarafına yerleştirilen ana başlıkları, Yazma Aracı (T) kullanılarak oluşturulabilir. Derginin adını formanın bir tarafına ve karşısındaki sayfaya makale veya bölüm adını ekleyin.

Göze Çarpan Bir Kapak Tasarlayın

Ünlü bir derginin bir sayısını daha önce incelediyseniz, basılmadan önce örneğin bir Vogue kapağının tasarımı hakkında ne kadar gergin tartışmalar yapıldığını bilirsiniz. Arka plan rengi ve makale tanıtımlarının yerleştirilmesi gibi ayrıntılar, henüz okul dergisi hazırlığına başlamamış olanlar için önemsiz gibi görünse de, bunlar ya iyi ilgi görecek ya da görmeyecek bir kapak oluşturmaya katkıda bulunur.

Kapak, derginizle potansiyel bir okuyucu arasındaki ilk temas noktasıdır, bu nedenle dikkat ve ilgi çekici olması gerçekten önemlidir. Kapak tasarımınızın mümkün olduğunca etkili olduğundan emin olmanız için üç ipucu:

İlginç bir fotoğraf veya çizim kullanmak ve bunu büyütmek iyi bir başlangıç ​​sağlar ve kullanışlı bir ipucu, her zaman doğrudan kameraya bakan kişilerin fotoğraflarını kullanmaktır. Bu, okuyucuya modelle göz teması kurmasını, tarayıcıyı çizmesini ve dergiyi raftan almaya davet etmesini sağlar.

Tipografinizde hiyerarşi yaratmaya odaklanın, dergi başlığını geniş ekranlı bir yazı tipinde en üste ayarlayın ve bunu sol ve sağ kenarları boyunca italik gibi daha küçük yazı tipi boyutlarında ve farklı stillerde alt başlıklar ve makale iltifatları ile destekleyin. Profesyonel bir görünüm oluşturmak ve gözün karışmasını önlemek için disiplinli, kalın ve kapağınız boyunca maksimum iki yazı tipine yer verin.

Basit ve çarpıcı bir renk paleti kullanın ve okul derginizi çağdaş bir izleyici kitlesine sunmak için Pinterest gibi sitelerde trend renklere bakın. Metnin mesafeden bakıldığında bile okunaklı olmasını sağlamak için arka plan rengi ve / veya fotoğraf ve türü arasında yüksek kontrastı hedefleyin.

Büyük İçindekiler Sayfasıyla Başlayın

Temel bir şablon oluşturup bir kapak oluşturduğunuzda, derginiz için iç sayfalar ve taslaklar hazırlamanın zamanı gelmiştir. İçindekiler sayfası, iç sayfalarınızın tutturucusudur, okuyucuları farklı bölümlere yönlendirir ve özellikle ilgisini çekebilecek önemli makaleleri (bazen ‘özellikli makaleler’ olarak adlandırılır) öne çıkarır.

Kitaplarda bulacağınız standart liste biçiminden farklı olarak, okul dergisi içerik sayfaları, görseller, dinamik düzenler ve ilginç tipografi ile daha görsel olarak ilgi çekici ilişkiler sergiler. İçerik sayfalarının çoğu, bir tasarımcının resimler ve sayılar gibi öğeleri yerleştirmek için kullandığı bir dizi kare bölüm etrafında yapılandırılmıştır. InDesign’da, Görünüm> Izgaralar ve Kılavuzlar> Belge Izgarasını Göster‘e giderek belgenin ızgarasını açığa çıkarabilirsiniz. Ana InDesign menüsüne gidin ve kılavuzun aralık ayarlarını düzenlemek için Tercihler> Izgaralar‘ı seçin.

İlginç içerik sayfaları oluşturmak için ilham ve en iyi ipuçlarını keşfetmek adına okumaya devam edin. Sola dayalı geleneksel liste biçimini kırmak için, çeşitleme oluşturmak üzere görüntüleri ve metni sırayla sola ve sağa doğru kaydırın. Tasarıma daha dinamik, enerjik bir his oluşturmak için türün üst üste binmesine izin verin.

Gövde ızgaraları, bir içerik sayfasındaki elemanları ayırmanın etkili bir yolu olabilir. Burada, ızgaraların bir özelliğini oluşturmak için kesitler noktalı vuruşlarla vurgulanır. Gövde metninin daha ilginç görünmesini sağlamak için yazı, blok renginde vurgulanır.

Tüm bu grafik aşamalarını tamamladıktan sonra okul dergisi basım için hazır olacaktır. Herhangi bir ozalitçiye giderek oluşturduğunuz dijital belgeyi istediğiniz boyut ve sayıda çıkarttırabilirsiniz.