Okul Dergisi Baskısı Nasıl Yapılır?

Bir okul dergisi baskı aşamasına geçilmeden önce, öncelikle içeriğin ve tasarımın tamamen hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Okul derginiz için bir tema belirlemek, bu tema doğrultusunda içerikleri üretmek, sayfaların her birini baskıya hazır hale getirmek ve sonrasında dergi olarak bastırmak bir sürecin parçalarıdır. Bu süreçte adım adım giderseniz hem sorun yaşama olasılığınız ortadan kalkar hem de daha az yorulmuş olursunuz.

Derginizin Düzenini Üretin

İçeriğinizi nereye koyacağınızı öğrendikten sonra, düzenlemenin zamanı gelmektedir. Tam olarak düzenleme yöntemini nasıl seçeceğiniz, hangi yazılımı kullanmaya karar vereceğinize (veya kullanmamaya) bağlı olacaktır, ancak hatırlanması gereken belirli öğeler vardır:

Biçimlendirmenizi tutarlı tutun. Okul dergisi sayfaları boyunca aynı sınırları, stilleri, numaralandırmayı ve fontu veya fontları kullanın; İstediğiniz son şey, on iki farklı insan tarafından yamalı gibi görünen bir fanzin yaratmaktır.

Özellikle içindekiler tablosu oluşturduysanız, sayfalarınızı numaralandırın.

Nihai ürününüzün numaralandırıldığından emin olun (kapağı sayarak). Tek numaralı bir dergi yapmaya çalışırsanız, en az bir boş sayfanız olsun.

Derginizi yayınlayın. Bunu eski moda bir şekilde yazdırmasını yaparak yapabilir veya çevrimiçi olarak yayınlayabilirsiniz. Bütçeniz için neyin en anlamlı olduğunu görmek için seçeneklerinizi karşılaştırın.

Derginizi bağlayın (yalnızca el yapımı dergiler için geçerlidir). Sayfalarınız bittiğinde dergiyi ciltleyebilirsiniz, böylece dergi sayfaları birlikte kalacaktır.

Okul Dergisi Baskı ile İlgili İpuçları

Derginizin bazı kopyalarını, örneğin ürününüz hakkında farkındalık yaratmanıza yardımcı olmak için, kütüphaneler gibi yerlere ücretsiz olarak dağıtın.

Yayınınızı eşleştirdiğinizden emin olun. Örneğin, okul dergilerindeki parlak kağıtlar, çevre dostu bir şekilde parlak renkler yapmak mümkün olsa da okuyucuları korkutuyor. Böyle bir örnekte kağıdı matlaştırmak için farklı uygulamalar ya da renkler kullanın. Başka bir deyişle, okuyucunuzu ve beklentilerini öğrenin.

Derginizi daha geniş bir kitleye yaymak için, kendi kendinize yayınlamayı deneyin.

‘Yönetmen / yazardan gelen bir mesajla’ başlamadan önce bir tanıtım sayfası eklemeyi deneyin ve derginizin ve bazı sayfaların hedeflediğiniz insanlara yönelik olumlu etkileri hakkında biraz konuşun ve derginizi okuyucularınızın ürün hakkında ilginç bilgiler ekleyebileceği şekilde düzenleyin. Örneğin bunun için okul dergisinin en son sayfasına boş bir yaprak ekleyebilir ve buraya düşüncelerini yazmalarını isteyebilirsiniz.

Ayrıca genç okuyucuların ilgisini çeken bir çocuk kısmı ekleyebilirsiniz.

InDesign gerçekten de harika bir yayın tasarımı grafik programı. Öğrenmesi oldukça kolaydır ve çok yönlüdür. Metin Düzenleme eklentisi iyi ve iltifat hak eden, kullanımı kolay bir eklentidir. Metin Düzenleme’de içeriği mükemmelleştirin, ardından uygun sütun alanına kopyalayıp yapıştırın.

İnsanların katılacağı abonelik programları düşünün. Bu, dergiyi üretmeye devam etmenizi sağlayacak parayı garanti eder ve özel teklifler sunmanın ve doğrudan hayran okuyucularınızla bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Ancak eğer dilerseniz ve yeterli fon ayırabiliyorsanız dergiyi tüm öğrencilere, öğretmenlere ve yöneticilere ücretsiz olarak da sunabilirsiniz. Bunun için okul dergisi basım maliyetleri konusunu araştırarak kendi bütçeniz ile bir kıyaslama yapmanız gerekecektir. Belki de bir sponsor bulmayı ya da arkadaşlarınızdan destek istemeyi düşünebilirsiniz.

Okul Dergisi Baskı ile İlgili Uyarılar

Küçük adımlarla başlayın. Öncelikle küçük bir pazarı test etmek, derginin ne kadar başarılı olduğunu görmek daha mantıklı bir adım olacaktır. Bunları bilmeden çok fazla dergi baskısı almak bütçenizi zorlamak anlamına gelebilir. Zaman içinde okur kitlesini kademeli olarak arttırmayı hedefleyin. Bu hedefinize doğru ilerlerken okurlarınızın eleştirilerini de kulak ardı etmeden derginizi geliştirmeyi amaçlayın.

Bazı insanlar derginin ölü bir sanat formu olduğunu söylüyor. Değildir. İnsanlar hala dergi formatını okumaktan zevk alıyor. Önemli olan, konu bazı okurlar için diğerleri için olduğundan daha az ilginç, bu yüzden önce araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Ayrıca, bazı konular baskıdan ziyade dijital olarak okunduğunda daha iyi bit etkiye sahip olabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Hangisini seçeceğinize karar vermeden önce kapsamlı bir araştırma yapabilirsiniz. Böylelikle belki de okul dergisi baskısı hiç gerekli olmadan direkt olarak dijital ortamda yayınlamayı seçebilirsiniz.

Potansiyel bir reklam verene sunabilmek için bir dergi modeline ve bir reklam tarifesi sayfasına ihtiyacınız olacak. Reklamlar için ne kadar ücret ödeyeceğinizi bilmek adına, sayfa başına maliyetinizin ne olacağını bilmeniz gerekir. Güzel resimler ve şık düzenler, dergi yayın sürecinin sadece bir parçasıdır. Tabii öncelikle okul dergisine reklam alınabilir mi konusunu açıklığa kavuşturmanız gerekmektedir. Bunun için öğretmenlerinizden ya da idarecilerinizden de fikir alabilirsiniz.

Dergilerin çoğu, yayın boyunca gördüğünüz reklamlardan elde ettikleri gelirlerin büyük bir kısmını kendileri alır. Derginizin hangi kitleye yönelik olduğuna karar verdikten sonra, söz konusu kitleye reklam vermek isteyen şirketleri araştırmanız sizin yararınıza olabilir.

Tabii, araştırma ve uygun sponsor bulma kısmının çok da kolay ve hızlı olmayacağını bilmelisiniz. Belli bir dergideki reklam sayfalarının sayısını, makale sayfalarının sayısına göre kontrol edin. Bu, yayınınızı başarılı kılmak için büyük olasılıkla ihtiyaç duyacağınız reklamcılığın yüzdesi hakkında bir fikir verecektir. Ayrıca okul dergisi baskısı için uygun bir ozalitçi ya da matbaa ile çalışmak da maliyetlerinizi büyük ölçüde düşürecektir.