Okul Dergisi Çalışmaları – En İyi Grafik Tasarım ve Baskı

Okul derginize her şeyden önce tutarlı bir stil verin. Dergiler uzun belgeler olabilir ve ayrıca kitaplardan farklı olarak tekrarlanan konulara da girebilir. Bu iki gerçek de, okul dergisi tasarımınızı mümkün olduğu kadar geri dönüştürülebilir kılmanızın gerekli olduğu anlamına gelir.

Geri dönüştürülebilir ile ne demek istiyoruz? Sayfa numaraları ve yayın başlıkları gibi ana sayfaları kullanarak derginizin büyük bölümlerinde yineleyebileceğiniz öğeler oluşturmanın yanı sıra, dergi tasarımınızın birden fazla sayfaya hızlı ve kolay bir şekilde kopyalayıp ‘geri dönüştürmesini’ sağlayacak unsurlara da sahip olmalısınız.

Okul dergisi tasarımınızda tutarlılığı hedeflemek, belgeye yalnızca süper profesyonel bir görünüm vermekle kalmaz, aynı zamanda tasarımcının öğelerini yineleyerek zamandan tasarruf etmenize de yardımcı olur. Tasarımlarınızda tutarlılığı teşvik etmenin birçok farklı yolu vardır. Tek bir forma dayalı taslak çizerek başlayın; buradan, öğeleri diğer sayfalara kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Dergi boyunca kullanacağınız ızgarayı tanımlayın ve kenar boşluğu genişliği ve minimum / maksimum sütun sayısı gibi temel tutarlı öğeleri taslak haline getirin. Ardından, desenler veya arka planlar, yazı tipleri veya renkler gibi grafikleri geri dönüştürerek görsel tutarlılık oluşturabilirsiniz.

Etkili Sayfalar Oluşturmaya Odaklanın

Harika bir kapak tasarladıktan sonra, taslağınıza dayanabileceğinizi ve derginizin iç yayılmalarının tasarımını ihmal edebileceğinizi hissetmek kolaydır. Her ne kadar kapak kuşkusuz potansiyel bir okuyucuda ilk izlenim için en önemli düzen olsa da, iç sayfalar okuyucunun meşgul kalmasında önemli bir rol oynamaktadır, ayrıca gelecekte kapsanacak okul dergisi kapağını okuduklarından emin olmak için ileride daha fazla dergi almaya da teşvik edilirler. Bunu akılda tutarak, iç düzenlerinizin kapağınız kadar çekici ve görsel olarak ilginç olduğundan emin olmanız gerekir.

Etkili okul dergisi mizanpajları oluşturmak için, yüksek çaba harcamak zorunda değilsiniz. Dergi tasarımcılarının, çok fazla zaman harcamadan trendlerin etkisini en üst düzeye çıkarmak için kullandıkları teknikler vardır.

Fotoğraflar anında görsel efekt eklemenin en hızlı ve en etkili yoludur. Moda başlıkları için sürükleyici portre fotoğrafçılığına bakın. Yiyecek ve içeceklerin kuş bakışı çekilmiş görüntüleri her zaman harika görünür ve yerleştirme türü için birçok yaratıcı fırsat sunar. Kullandığınız tüm fotoğrafların bulabileceğiniz en yüksek kalitede olduğundan emin olun, böylece bulanıklaşma veya piksellenme olmadan tam sayfa boyutuna çıkarabilirsiniz. Makalelerin açılması için, karşı karşıya kalan iki sayfayı dolduracak resimlerin kaynaklanması iyi bir uygulamadır, bu nedenle stok sitenizdeki peyzaj filtresini kontrol edin.

Baskı Özelliklerini Doğru Alın

Belki de derginizin dijital bir yayın olmasını amaçlıyorsunuzdur, derginizin baskı biçiminde olmasını da isteyebilirsiniz. Resimleri ve yazıları doğru ayarladıysanız, okul derginizi yazdırmak nispeten basit bir işlemdir ve artık dergi yazdırma hizmetleri sunan isteğe bağlı birçok çevrimiçi baskı sitesi bile bulabilirsiniz. Alternatif olarak, teklifler ve hizmetler için yerel bir basımevi veya uzman bir yayıncı ile telefonda görüşme sağlayabilirsiniz.

Dergi tasarımınızı tamamladığınızda, belgenizdeki eksik fontlar ve RGB renkleri gibi hataları kontrol eden bir ön kontrol (InDesign’da, Pencere> Çıktı> Ön Kontrol) yapmanız gerekir.

Belgenizde de sağlamanız gereken ana şeyler bir dergi çerçevesi (kırpma hatalarının etkisini en aza indirmek için sayfanın kenarından geçen dergi sayfalarının rengini genişletir), CMYK renk örnekleri (RGB değil) ve tüm resimlerinizin yüksek çözünürlüklü olmasıdır (yani en az 300 dpi).

Şablonlarınızı Yeniden Kullanma

İlk derginizi oluşturduktan sonra asla geriye bakmanıza gerek kalmayacaktır. Dergi tasarlamak gerçekten eğlencelidir ve yeni başlıklar için yeni temalar ve stiller oluşturmak bağımlılık yapabilir.

Yeni bir dergi tasarlarken her görevinizde tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Eski tasarımlarınızı yeniden kullanın ve bunları yeni düzenler için şablonlar olarak uyarlayın. Yeni bir kopya üzerinde çalışmak için InDesign dosyalarınızı çoğaltın ve okul derginize çok kısa sürede yeni bir görünüm kazandırmak için renk örnekleri ve yazı tipi stilleri gibi basit öğeleri değiştirin.

Farklı bir sayfa boyutu gerekse bile, Sayfa Aracını (Shift-P) seçtiğinizde etkinleştirebileceğiniz InDesign’ın Sayfa Kuralını kullanarak mevcut bir şablonu uyarlayabilirsiniz. Sayfaları yeniden boyutlandırırken içeriği akıcı şekilde ölçeklendirmek için Ölçek‘i ayarlayın.

Tasarımınızı Elektronik Okul Dergisi Olarak Uyarlayın

Basılı dergiler popülerliğini korurken, e-okuyucularda ve mobil cihazlarda okunabilen dijital dergilerin dijital versiyonları yayıncılık pazarında bir yer bulmaya başladı. Baskı derginizi dijital formata uyarlamak istiyorsanız, renk aralığı (CMYK’dan ekran dostu RGB’ye kadar), sayfa boyutu (birden fazla ekran boyutuna ve piksel olarak oluşturulabilir) ve etkileşim (isteğe bağlı sayfa çevirme düğmeleri, video içeriği, animasyon vb. ekleme gibi) gerekli olacaktır. Bu makalede, okul dergisi tasarlama, şablonların uyarlanması ve göz alıcı kapakların oluşturulmasından dergileriniz için tutarlı bir stil yaratmaya ve resminizi baskıya hazırlamaya kadar farklı aşamaları okudunuz.

Okul dergisi tasarlamak gerçekten yaratıcı ve tatmin edici bir süreç olabilir ve çok çalışmanız veya zaman harcamanız gerekmez. Bir şablonu uyarlamak harika bir başlangıç ​​noktasıdır ve tasarımınızın mümkün olduğunca çekici ve ışıltılı görünmesini sağlamak için zaman kazandırabilir.