Okul Dergisi Nasıl Hazırlanır?

Hiç başarılarınızı ve okulla fikirlerinizi bir okul dersine yazmak istediniz mi? Bu muhteşem dergilerden birine sahip olmak istiyorsanız, bu makale tam size göre! Okul dergisi hazırlamak hazırlayanlar arasında arkadaşlığı pekiştirdiği gibi aynı zamanda onlarca yıl varlığını koruyacak bir hatıra olarak saklanabilir. Emek vererek ortaya çıkardığınız bu ürün aynı zamanda sesinizi başkalarına duyurmanın basit ama etkili bir yolu olacaktır. Peki ama, okul dergisi nasıl hazırlanır?

El Yapımı Okul Dergisi

Bir defter alarak işe başlayabilirsiniz. Tercihen spiralleri olmayan bir defter olması daha iyidir. Bu sayede spirallerin dağılmasından endişe duymanıza gerek kalmaz ve sayfayı kolayca çevirebilirsiniz. Derginizi tek bir parça olarak üretmeyi düşünüyor ve çoğaltmayı planlamıyorsanız el yapımı okul dergisi çok daha sevimli bir çalışma olabilir.

Başlık Atın

Bu açıkça izlenmesi gereken en basit ve temel adımdır. Derginin adı ne olacak? Eğer tek yazar siz değilseniz belki de hep birlikte karar vermeniz çok daha faydalıdır. Ayrıca bazı isimlere okul yönetimi tarafından izin verilmeme ihtimali varsa öncelikle idare ile konuşmayı deneyebilirsiniz.

Tüm Sayfaları Numaralandırın

Bu önemli görünmeyebilir, ama aslında oldukça önemlidir. Bu, bazı şeylerin açık olduğu sayfaları hatırlamanıza yardımcı olur. Hangi sayfada hangi yazının ya da görselin yer aldığını kolayca tahmin edebilirsiniz.

İçindekiler Tablosu Oluşturun

Bunu ilk sayfada yapın. Üst kenarda, ‘İçindekiler’ i yazın. Ardından, bölüm için bir sütun ve sayfa numaraları için ayrı bir sütun oluşturun. Sonraki adımlarda yazmanız gereken bölümlerin adlarını öğreneceksiniz. Ayrıca bu kısımda sayfaları numaralandırmanın ne kadar önemli olduğunu da bir kez daha görebiliyorsunuz. Düzenli bir içerikler tablosu okuyucularınızın ilgilerini çeken kısımlara daha kolay ulaşmalarını sağlar.

Başarılar Kısmı

Şimdi, İçindekiler bölümünden sonraki ilk sayfaya gidin ve kağıdın üst kenarına ‘Başarılar’ yazın. Burada tüm başarılarınızı yazacaksınız. Her yeni bir başarınız olduğunda bu kısa ekleme yapmaya devam edin. Büyük veya küçük olmaları önemli değildir. Başarı, ne olursa olsun bir başarıdır. Kendi başarılarınızdan bahsedebileceğiniz gibi, okulun o ayki, o yılkı, o haftaki başarılarına da değinebilirsiniz.

Gelecek İşler

Yaklaşık 10 sayfa atlayın ve üst kısma ‘Gelecek İşler’ yazın. Bu bölüm gelecekteki ilgileneceğiniz konular ve temalar içindir. Muhtemelen yapmak istediğiniz işe dair ne zaman aklınıza bir fikir gelirse, bu kısmı yazarak güncelleyin. Listedeki işlerden birini beğenmediğinize karar verdiğinizde, listeden çıkarabilirsiniz. Bu kısım okuyucularınızın, kendilerini nasıl bir şey beklediğine dair fikir edinmelerini sağlar.

İlham Aldığınız Kişiler

Yaklaşık 5 sayfa daha atlayın ve en üstte ‘İlham Aldığınız Kişiler‘ i yazın. Okul derginizi oluştururken ister tasarım isterse de içerik kısmında olsun, muhakkak size ilham vermiş, örnek aldığınız kişiler vardır. Bu kişilere dergide yer vermek hem okuyucularınızın bilgilenmesini sağlar hem de sizin çalışmalarınızı beğenmeleri halinde takip edebilecekleri benzer kişiler ve işler sunar.

Okul Dergisi Fikirleri

l Röportaj

l Öğrenci hayatı

l Popüler kültür

l Tarih

l Yerel Haberler

l Öğrencilerin Makaleleri

l Sosyal Yardım

l Diğer fikirler

Okul Dergisi İçin Popüler Makalel Konuları

Son müzikler

Youtube trend müziğe giderek veya Spotify’ın resmi trend grafiğine göz atarak müzikteki en yeni trendleri arayın. Tanıdığınız herhangi bir şarkı veya sanatçı var mı? Beğendiğiniz ve sevmediğiniz şarkıları listeleyin ve nedenini açıklayın. Özellikle bu şarkıların bu kadar popüler olmasının nedeni olabilir mi?

En yeni müzikler hakkında okul derginiz için iyi bir seçim yazarken, aynı zamanda en sevdiğiniz sanatçı, şarkı veya türe özgü kişisel bir yazı yazmayı da seçebilirsiniz. Bölgeye özgü trendler için Youtube’daki konumunuzu kendi ülkenize ayarlayabilirsiniz. Spotify’da, çalma listesi bölümleriyle ilgili yapılan bir araştırma, ülke başına trend parçalarının bir listesini ortaya çıkaracaktır.

Popüler filmler

Şu anda vizyonda oynatılmakta olan filmlerin hızlı bir şekilde aranması size en popüler filmleri gösterecektir. Aksiyon veya aile dostu filmler neredeyse kesinlikle en sevilen film olacaktır. Popüler filmler hakkında yazabilmek için, ilgilendiğiniz bir filmi seçmeniz size okul dergisi hazırlarken fazlasıyla yardımcı olur. Hangi tür filmlerin ilginizi çektiğini ve nedenini açıklarken istediğiniz kadar ayrıntılı yazabilirsiniz.

Sonra kendi ilgi alanlarınızı trend filmlerinkiyle karşılaştırabilirsiniz. Bir korelasyon görüyor musun? Yoksa fark çok mu büyük? Yaygın olarak bilinen gişe rekorları kıran filmlerden hoşlanıyor musunuz veya daha belirsiz indie filmleri mi tercih ediyorsunuz? Bu konular hakkında yazmak, kendi ilgi alanlarınızı yansıtmanıza yardımcı olacak ve film endüstrisi ile ilgilenen okuyucuların ilgisini çekecek popüler film trendleri hakkında bir fikir verecektir.

İyi kitaplar

Goodreads ve Amazon gibi web siteleri, hakkında yazmak için iyi kitaplar bulmanıza yardımcı olabilir. Popüler kitap listelerine göz atarak biraz araştırma yapın. Goodreads, ay ve yıla göre en popüler kitapları gösteren tarihe göre popüler bir listeye sahiptir. Amazon, aradığınız listeye bağlı olarak kitapları bulmak için kullanabileceğiniz çeşitli seçeneklere sahiptir.

Başlamak ve dikkatlice taramak için bir kitap listesi seçin. Tanıdığınız yazar var mı? Yazıları ve son kitapları hakkında ne biliyorsunuz? Çok fazla iyi bir okuyucu değilseniz, listede en popüler olan türlerin neler olduğuna odaklanabilirsiniz. Yinelenen bir tür veya hikaye türü var mı? İlk kitapların birkaçının özetini okumak için biraz zaman ayırın ve benzerlikleri bulabilecek misiniz bir bakın. Farklı listeleri de karşılaştırın.

Sonra birkaç kitap seçin ve onları neyin iyi yaptığını düşünün. Bu kitapların ortak noktaları ne? Farklılıkları nedir? İncelemelerini okuyun ve insanların bu kitapları okurken sevdikleri şeyleri bulmaya çalışın.

Hevesli bir okuyucuysanız, en yeni ve trend kitapları araştırmak yerine en sevdiğiniz kitaplar veya yazarlar hakkında yazmayı seçebilirsiniz. O özel yazarı neden sevdiğinize dair bir şeyler yazabilirsiniz. Kitapta hangi temalar var? Karakterler nasıl? Kitabın genel hikayesi nedir ve sizin için ne anlama geliyor?

İlginç sanat eserleri ve fikirleri

Çevrenize dikkat edin. Klişe gelebilir, ama sanat her yerde. Mimari, duvar yazısı ve reklam, şehir, sokak ve parklarda gideceğiniz yere giderken rastlayacağınız çeşitli sanat türlerinden sadece birkaçıdır. Her zaman bir müzeyi ziyaret etmeyi seçebilirsiniz. Sanatın keyfi veya sanatı neyin oluşturduğu büyük ölçüde kendi zevkinize bağlıdır. Sanatın ‘olması gereken’ ile sınırlı olduğunu hissetmeyin. Sanatın sizin için ne anlama geldiğini tanımlamak ve bu tür sanatlara örnek vermek ve neden size hitap ettiklerini açıklamak, bir okul dergisindeki bir sanat makalesinde bu konuda bir içerik yazmak için harika bir yoldur.

Okul Dergisi Hazırlamaya Dair İpuçları

l Derginin arkasına birkaç taşma sayfası bırakın. Bu sayfalar, o bölüm için tüm sayfaları kullanmanız durumunda size daha fazla alan sağlayacaktır.

l Düzgün, okunaklı el yazısı ile yazın. Yazdıklarınızı kendiniz okuyabildiğinizden emin olun. Ya da eğer yeterince bilginiz varsa dergiyi bilgisayar ortamında hazırlamak en iyisidir.

Okul Dergisi Hazırlarken Dikkat Edeceğiniz Uyarılar

l Bir okul dergisi hazırladığınız için inek bir öğrenci olduğunuzu düşünmeyin. Uzun vadede, bu gerçekten hem kariyerinize ve akademik başarınıza hem de sosyal gelişiminize yardımcı olur. Bu bilgileri her zaman kullanabilirsiniz. Bunu yaptığınız için sadece zeki ve özverilisiniz. Hiç kimsenin sizi aşağı çekmesine izin vermeyin.

l Okul dergisine gereksiz şeyler yazmayın. Öğle yemeğinde ne yediğinizi yazmana gerek yok. Bu bir okul / başarı dergisidir, diyet dergisi değil. Ama elbette isterseniz okulun yemek olanakları hakkında bilgiler verebilir, kıyaslamalar yapabilir, sağlıklı öğle arası atıştırmalıkları önerilerinde bulunabilirsiniz.