Okul Dergisine Reklam Alınır mı?

Okul dergileri görsel olarak hoş, okunması eğlenceli ve yeni şeyler öğrenmek için ideal bir platform sunuyor. Bu adımları izleyerek mükemmel görünümlü bir baskı veya dijital dergi tasarlayabilirsiniz. Ayrıca okul dergisine reklam alınır mı sorusunun da cevabını bulabilirsiniz.

Konunuzu Seçin

Konusu olmayan bir dergi olamaz. Uzmanlık alanınızı ve hedeflediğiniz kitleyi düşünün. Bir okul dersi hazırlıyorsanız, net ve birleştirici bir konuya ihtiyacınız var. İlginizi çekecek bazı potansiyel konular müzik, film, seyahat, eğitim, sorunlar, güncel olaylar, moda, sağlık ve fitness, rekreasyon, spor, bahçecilik ve iç dekorasyondur. Bir konu hakkında derin bir bilginiz olduğunda, okuyucunuz derginizle daha çok ilgilenecektir.

Bir Başlık Seçin

Bir eğitim dergisi oluşturmaya karar verdiniz. Başlığınız kısa ve öz olmalıdır. Unvanınızın markanızı zaman içinde (bazı dergilerde, yüzlerce yıl boyunca) ve platformlarda temsil edeceğini unutmayın.

Kapak Makalenizi Seçin

Her okul dergisi sayısında, gerek tasarım gerekse içerik olarak dikkat çeken bir kapak makalesi vardır. Ünlü odaklı bir dergide bu, kapaktaki yıldızla derinlemesine bir röportaj olacaktır. Eğitim temalı okul dergisinde ise kapak resmi içinde ayrıntılı olarak ele alınacak bir varış noktasını vurgulayacaktır. Bu durumda, kapak makalesi “Ayın Öğrencisi” olabilir.

Kapak Resmini Bulun

Gözünüz sayfanın başına ve ortasına doğru kayar, bu nedenle kapak resminizin derginin en ilginç öğelerini içermesi gerekir. Uygulanacak kullanışlı bir tasarım öğesi üçte bir kuralıdır. Kullandığınız grafik tasarım programında, tuvale sağ tıklayarak veya cetvelden çizgileri sürükleyerek kılavuz ekleyebilirsiniz.

Yüksek kaliteli bir görüntü kullandığınızdan emin olun. Basılı okul dergileri için en az 300 ppi gereklidir. Kapak resminiz, izleyicinizi içine çekecek olan şeydir. Derginizin konusuna uymalı, bir bakışta geniş ve kolay olması ve çekici renklere sahip olması gerekir.

Font Tasarlayın

Bir okul dergisinin markası font tarafından tanımlanır. Tüm ünlü dergilerin kendi özel fontları bulunur. Bir gün sizin okul derginiz de pekala ünlü olabilir. Düzenlemeden sonra aynı yazı sayısının kullanılması tutarlı bir marka oluştururken, tasarımcılar kapak görüntüsüyle eşleşmesi için metnin rengiyle oynayabilir.

Yazının kapak fotoğrafınızın önünde mi yoksa arkasında mı olacağına karar verin. Tarzınızı seçin: Dergi sofistike mi yoksa eğlenceli mi? Nişiniz nedir? Tasarım, hangi temaya odaklanmış? Yazı tipini, renk şemasını ve tasarımını derginizin hissi ile eşleştirmeniz gerekir. Böylelikle okul dergisi okuyucuları gelecekteki meselelerde nelere bakacaklarını bilir.

Makaleleri Yazın

Bir derginin makaleleri genellikle en büyük çizimleridir. Tüm parçaları kurum içinde mi hazırlayacağınıza, serbest yazarlara mı yoksa diğer katkıda bulunanlara mı güveneceğinize karar verin. Derginizin kapsamına ve büyüklüğüne bağlı olarak, bu işlem haftalar veya aylar sürebilir. Bir dergi bir üniversite kampüsü yayınıysa, personel yazarları, editörler ve dış başvuru talepleri olacaktır. Profesyonelce üretilmiş bir okul dergisi için kapsam daha geniş olacaktır. Grafik tasarım programınızda, içeriği doğrudan tuval üzerine sürükleyip bırakabilirsiniz. Taslakları çeşitli katılımcılara göndermek yerine, her tasarımcı ve yazar dergide aynı anda yorum yapabilir ve düzenleyebilir.

Grafikleri Birleştirin

Sadece harika bir kapak resmine sahip olmak yeterli değildir; derginizde çok ilginç fotoğraflar ve grafikler olması gerekiyor. Görsel bir ortamda, makalelerinize eşlik eden yüksek kaliteli görüntüler elde ederek okul dergisi okuyucularınızı çekersiniz.

Resimlerinizi üçüncü taraf depolama hizmetlerinden içe aktarmak kolaydır. Görüntü simgesini içerik çubuğundan tuval üzerine sürüklemeniz yeterlidir. Bilgisayarınızdan, Flickr’den, Facebook’tan, Dropbox’tan veya Google Arama’dan resim yükleme seçeneğiniz olacaktır. Şablonda, görüntüler ortak eğitim temasıyla ilişkilendirilir. Bazı renkler belirgin şekilde öne çıkar. Resimlerinizi tema, renk veya stille birlikte yazmak, okul dergisi düzeninize tutarlılık kazandırır.

Özel Makalelerinize Karar Verin

Özellik makalelerinize karar verin; Kapak makalesinin yanı sıra, kapakta vurgulamak için iki veya üç makale seçmelisiniz. Bunlar okuyucularınızın ilgisini çekecek makaleler olmalıdır. Sayfa numaraları, okuyucuların daha fazlasını okumak için nereye başvuracaklarını bilmelerine yardımcı olur. Özel makalelerinizi seçerken, bu sürümdeki en uzun veya en iyi araştırılan makalelerin ne olduğunu kendinize sorun.

İçindekiler Tablosu Oluşturun

Tüm makalelerinizi ve beraberindeki resimleri bir araya getirdikten sonra bir içindekiler tablosu oluşturun. Program kullanmak, okul dergisi sayfanızdaki öğelerin hizalanmasını kolaylaştırır. Şablonun içindekiler bölümünde birden fazla nesne seçebilirsiniz. Shift tuşunu basılı tuttuğunuzda, aynı anda birden çok öğenin hizalamasını, kutu rengini, metin boyutunu ve yazı tipini değiştirebilirsiniz.

Arka Sayfa

Yüksek tirajlı dergiler arasında, arka sayfa genellikle tam sayfa bir reklam olacaktır. Şablona bir arka kapak eklemek için Sayfa Ekle düğmesini tıklayın. Boş bir sayfa ekleyebilir veya önceden hazırlanmış sayfa stillerinden birini seçebilirsiniz.

Baskı İle İlgili Notlar

Okul derginizi basmaya karar verirseniz aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var:

l Kağıt kalitesi – En iyi görüntü kalitesi için dergiler parlak kağıt üzerinde olmalıdır. Projeniz için doğru ağırlık ve boyut hakkında profesyonel bir matbaacıya danışın.

l Düzen – Dergilerin doğası gereği, sayfalarınızın beklendiği gibi düzenlenmesini sağlamak için iki kez kontrol etmeniz gerekir.

l Tam taşma – Belgenize taşma ekleyebilirsiniz, böylece sayfalarınızda boş kenarlar kalmaz. Bir taşma, daha sonra baskı işleminde kesilen daha geniş bir kenar boşluğuna benzer.

Okul Dergisine Reklam Alınır mı?

Derginin tasarım aşamasını bitirip baskı kısmına geçtiğinizde bir sonraki soru derginin kaç adet basılacağı ve maliyetin ne olacağıdır. Okul dergisi baskıları genellikle A5 boyutunda siyah beyaz baskı ile yapılmaktadır. Ancak yine de bu dergilerin yüzlerce kişiye dağıtılacağı düşünüldüğünde birkaç bin lira masrafınız olacağını tahmin edebilirsiniz.

Eğer okul idaresi, öğretmenler ya da diğer öğrenciler bu maliyeti karşılamanızda yetersiz kalıyorsa derginize reklam alabilirsiniz. Okul dergisi reklamı derginin ön kapağının ya da arka kapağının iç kısmında veya içeriklerin içine sıkıştırılmış olarak yer alabilir.